13 września 2017 11:17 | Aktualności

" Kulisy fascynującego świata międzynarodowej dyplomacji", czyli spotkanie z Łukaszem Walewskim

W sobotę 9 września w bibliotece odbyło się spotkanie z Łukaszem Walewskim - dziennikarzem radiowej Trójki i pisarzem, autorem książek "Przywitaj się z królową. Gafy, wpadki, faux pas i inne historie" oraz "Ambasadorowie. Czego nie powie Ci królowa".

Łukasz Walewski rozpoczął swoje wystąpienie od stwierdzenia, że "gafy wszyscy popełnialiśmy, popełniamy i będziemy popełniać. Jakkolwiek ich nie nazwać, wszystkie mają jedną cechę wspólną - gdy już się wydarzą, nie da się ich cofnąć. Trzeba jednak nabyć umiejętność wyciągania z nich wniosków". I właśnie do uczenia się na cudzych błędach próbował zachęcić nas podczas całego spotkania.

A było one nadzwyczaj ciekawe. Najpierw autor przypomniał najgłośniejsze gafy ostatnich lat. Przybyli na spotkanie goście wysłuchali wielu zabawnych historii, których bohaterami byli prezydenci, premierzy, kanclerze czy ambasadorowie. Dowiedzieli się też, jak zachować się podczas spotkania z prezydentem, premierem, czy królem, w jaki sposób witać się z wybitnymi postaciami, a nawet, w co się ubrać na oficjalne spotkanie na szczycie oraz jakie są zasady wznoszenia toastów. Wszystko to okraszone konkretnymi przykładami ze świata międzynarodowej dyplomacji. Ale poszczególne porady dotyczące zasad savoir vivre'u czy protokołu dyplomatycznego możemy zastosować w swoim życiu, przecież fundamentalne zasady etykiety są zawsze takie same. Kultura osobista to rzecz pożądana nie tylko na audiencji u królowej, ale i na przystanku, czy przy rodzinnym stole.

Pan Łukasz prowadził spotkanie w sposób interesujący i zabawny. Aby urozmaicić prelekcję korzystał z przygotowanej przez siebie prezentacji multimedialnej. Na stoliku obok można było z kolei oglądać różne sztućce, kieliszki , talerze i elementy dodatkowe,  a zadaniem widzów było nakrycie stołu do oficjalnej kolacji.

Spotkanie zakończyło się podpisywaniem książek przez autora.

Spotkanie z Łukaszem Walewskim