21 września 2017 12:30 | Aktualności

"Wesele" w Kwiatkowicach

We wtorek 19 września 2017 roku spotkaliśmy się w świetlicy OSP w Kwiatkowicach na kolejnej edycji Narodowego Czytania, ogólnopolskiej akcji pod patronatem honorowym Pary Prezydenckiej. Tym razem lekturą do publicznego odczytania było "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Na początku spotkania Jolanta Grabowska - dyrektor biblioteki- przywitała licznie zgromadzonych uczestników czytania oraz gości. Następnie Wójt Gminy Wodzierady pani Renata Szafrańska odczytała list od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej pana Andrzeja Dudy, w który zachęcał, "by tego dnia przypomnieć sobie  niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język."  Kolejnym punktem była krótka prezentacja multimedialna na temat życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego, genezy dramatu i jego odbioru.

Następnie za pomocą wyobraźni przenieśliśmy się do podkrakowskich Bronowic, by wziąć udział w wyjątkowym weselu. Tam przysłuchiwaliśmy się rozmowom Poety, Dziennikarza, Gospodarza, Radczyni, Rachel, Maryny i innych. Tańczyliśmy z wesołymi drużbami, razem z Panną Młodą twardo przekonywaliśmy, że "trza być w butach na weselu", a z Panem Młodym  zapraszaliśmy na gody Chochoła i pozostałych niezwykłych gości. Potem z Jaśkiem ruszyliśmy z misją, zgubiliśmy złoty róg... A na koniec zasłuchaliśmy się w chocholi śpiew...

W tegorocznej edycji Narodowego Czytania fragmenty "Wesela" z podziałem na role czytali: przedstawiciele władz samorządowych, instytucji, czytelnicy, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki, uczniowie oraz mieszkańcy gminy.

Wspólnemu czytaniu towarzyszyły przyśpiewki ludowe w wykonaniu zespołu "Kwiaty Polne".

Spotkanie było bardzo udane, a jego uczestnicy perfekcyjnie odegrali swoje role.

Każdy, kto przyniósł własny egzemplarz "Wesela", otrzymał pamiątkową pieczęć przygotowaną specjalnie na tę okazję.

Organizatorem wydarzenia była Gminna Biblioteka Publiczna w Wodzieradach z siedzibą w Kwiatkowicach.

Partnerzy: Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Wodzieradach i Zespół Śpiewaczy "Kwiaty Polne".

Wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie tegorocznej edycji Narodowego Czytania serdecznie dziękujemy.

Narodowe Czytanie 2017