03 października 2017 12:01 | Aktualności

"Mój bohater - strażak" - warsztaty literacko-plastyczne

W sobotę 30 września 2017 roku w świetlicy OSP w Kwiatkowicach odbyły się warsztaty literacko-plastyczne z projektu "Strażacka brać -od juniora do seniora" realizowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną w Kwiatkowicach we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Wodzieradach z siedzibą w Kwiatkowicach i Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Wodzieradach. Cele warsztatów to:

• rozwijanie kreatywności oraz sprawności manualnej uczestników,
  • utrwalenie wiadomości z zakresu ochrony przeciwpożarowej,
  • budzenie szacunku dla pracy strażaka,
  • ukazanie dzieciom nowego oblicza OSP jako jednostki, która nie tylko ratuje, ale również uczy, wychowuje, rozwija,
  • rozwijanie różnorodnych zainteresowań u dzieci (plastycznych, literackich, zawodem strażaka).

W zajęciach uczestniczyła grupa dzieci w przedziale wiekowym 6-13 lat. Zakupione zostały liczne materiały plastyczne, które umożliwiły uczestnikom łączenie różnych technik podczas wykonywania prac.

Warsztaty rozpoczęły się od części literackiej. Najpierw było czytanie wierszy i zagadek o straży pożarnej i strażakach. Następnie dzieci zapoznały się z treścią książki Czesława Janczarskiego "Jak Wojtek został strażakiem". O przygodach małego chłopca, który marzył o tym, by zostać strażakiem,  opowiedziano wykorzystując starą japońską technikę teatru ilustracji kamishibai. Pogadanka na temat ochrony przeciwpożarowej pozwoliła utrwalić numer telefonu do straży pożarnej 998 i numer alarmowy 112.

Kolejna część zajęć to działalność plastyczna. Warsztaty z origami poprowadziła pani Lidia Omiecińska. Dzieci składały z papieru wozy strażackie różnej wielkości i koloru. Część z nich wykorzystano do zrobienia wspólnej dużej pracy na temat "Mój bohater -strażak", a część do prac indywidualnych. Tutaj uczestnicy mogli wykazać się pomysłowością i wrażliwością artystyczną.

Ponieważ ( jak przeczytaliśmy w książce) "strażacy nie tylko są pierwsi przy pracy! Wesoło się  bawić umieją strażacy", to kolejna rzecz wykonana z papieru posłużyła nam do zabawy. Były to bączki, które wprawione w ruch wirowały i mieniły się kolorami. Takimi zabawkami bawili się kiedyś nasi dziadkowie i rodzice, a teraz i my mieliśmy okazję się pobawić.

Ostatni kwadrans zajęć to czas wolny. Dzieci robiły to, na co miały ochotę: malowały, rysowały, składały z papieru, bawiły się.

W przerwie pomiędzy poszczególnymi etapami warsztatów uczestnicy skorzystali z poczęstunku.

Na zakończenie zajęć wręczono pamiątkowe dyplomy oraz nagrody.

Warsztaty dofinansowane z budżetu Stowarzyszenia Dobroczynnego RAZEM w ramach konkursu grantowego "Działaj Lokalnie 2017".

logo_osp.pnglogo_dzialaj_lokalnie.jpgpolskoamerykanska_fundacja_wolnosci.pnglogoarfpcmykcropped768x231.png

Warsztaty literacko-plastyczne